BYV25D-600,118
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYV25D-600,118 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:DPAK
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)