GP3D020A065A
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V TO220
DataSheet
GP3D020A065A PDF
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.65 V @ 30 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:75 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:1247pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:TO-247-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C