GP2D010A120A
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 10A TO220-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
GP2D010A120A PDF
Type Description
Series:Amp+™
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:635pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C