NXPLQSC10650Q
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NXPLQSC10650Q PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.85 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:230 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:250pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)