GP3D050A120B
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V TO247-2
DataSheet
GP3D050A120B PDF
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):50A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 50 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1.2 kV
Capacitance @ Vr, F:3040pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:TO-247-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C