WNSC06650T6J
DataSheet
WNSC06650T6J PDF
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 6 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:190pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:5-DFN (8x8)
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)