WNSC08650T6J
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
SILICON CARBIDE POWER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
WNSC08650T6J PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 8 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:267pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package:5-DFN (8x8)
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SCS310APC9
SCS310APC9
DIODE SC SCHKY 650V 10A TO220ACP
IDK06G65C5XTMA2
IDK06G65C5XTMA2
DIODE SCHOTTKY 650V 6A TO263-2
1N914B
1N914B
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35