1N5401T/R
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
STD 3A, CASE TYPE: DO-201AD
DataSheet
1N5401T/R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 3 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:28pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AD, Axial
Supplier Device Package:DO-201AD
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RB058L-40TE25
RB058L-40TE25
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDS
US2DA
US2DA
RECTIFIER DIODE, 1.5A, 200V, DO-
BAS16WS-HE3-08
BAS16WS-HE3-08
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD323
1N5401T/R
1N5401T/R
STD 3A, CASE TYPE: DO-201AD