BYV29-400,127
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 400V 9A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYV29-400,127 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)