BYC20X-600,127
Description
DIODE GEN PURP 500V 20A TO220FP
DataSheet
BYC20X-600,127 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):500 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.9 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:TO-220FP
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)