WNSC10650T6J
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
SILICON CARBIDE POWER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
WNSC10650T6J PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:60 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:328pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package:5-DFN (8x8)
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)