BYC15-600PQ
Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC
DataSheet
BYC15-600PQ PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.2 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):18 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)