BYC5X-600PQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220F
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYC5X-600PQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.3 V @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:TO-220F
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C