TYN16B-600CTJ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
SCR 600V 16A D2PAK
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
TYN16B-600CTJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Off State:600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):6 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):10.2 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
Current - Off State (Max):1 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):180A, 198A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BT149D,112
BT149D,112
SCR 400V 800MA TO92-3