BT148W-600R,115
Description
SCR 600V 1A SC73
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
BT148W-600R,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Off State:600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max):600 mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):1 A
Current - Hold (Ih) (Max):6 mA
Current - Off State (Max):500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):10A, 11A
SCR Type:Sensitive Gate
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C