BT155W-1200TQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
SCR 1.2KV 79A TO247-3
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
BT155W-1200TQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max):50 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):79 A
Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
Current - Off State (Max):3 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):650A, 715A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:150°C (TJ)