BT151S-800R,118
Description
SCR 800V 12A DPAK
DataSheet
BT151S-800R,118 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Off State:800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.75 V
Current - On State (It (AV)) (Max):7.5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
Current - Off State (Max):500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):120A, 132A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C