TYN16X-600CTFQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
SCR 600V 16A TO220F
DataSheet
TYN16X-600CTFQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):10.2 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
Current - Off State (Max):1 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):180A, 198A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:150°C (TJ)