BT145-800RTQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
SCR 800V 25A TO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
BT145-800RTQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Off State:800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max):16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
Current - Off State (Max):2 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):300A, 330A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:150°C (TJ)