TYN20-800T,127
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
SCR 800V 20A TO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
TYN20-800T,127 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):32 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max):12.7 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):20 A
Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
Current - Off State (Max):1 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):210A, 231A