LQA30B150C
Manufacturer
Power Integrations
VIGOR # :
Description
DIODE CC 150V 15A DUAL TO-263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
LQA30B150C PDF
Type Description
Series:Qspeed™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):16.3 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MBR12030CTR
MBR12030CTR
DIODE MODULE 30V 120A 2TOWER
SR2060 C0G
SR2060 C0G
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
SBT80-06LS
SBT80-06LS
RECTIFIER DIODE
WE-LAN AQ 10/100 BASE-T SMT TRAN
US40-03
US40-03
US40-03 ULTRA-SAW TOOL KIT - WIT
LQA30B150C
LQA30B150C
FSB50450AT
FSB50450AT
AC MOTOR CONTROLLER, 3.9A