ND411226
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 1.2KV 260A POWRBLOK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
ND411226 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):260A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 1500 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1200 V