BZY93C15
Manufacturer
Solid State Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 15V 20W DO4
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZY93C15 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):15 V
Tolerance:±6%
Power - Max:20 W
Impedance (Max) (Zzt):1.2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 10 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:175°C (TJ)