BZY93C24
Manufacturer
Solid State Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 24V 20W DO4
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZY93C24 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):24 V
Tolerance:±6.67%
Power - Max:20 W
Impedance (Max) (Zzt):2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 16 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:175°C (TJ)