CM200EXS-34SA
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1700V 200A 2000W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
CM200EXS-34SA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:-
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):200 A
Power - Max:2000 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:35 nF @ 10 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)