44R01-3151-250
Manufacturer
Power Dynamics, Inc.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCP IEC 320-C14 PNL SLDR
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
44R01-3151-250 PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:-
Accomodates a Fuse:-
Number of Positions:3 per connection (3)
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Solder
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 105.70mm x 35.00mm