15GENW3E-R
Manufacturer
Delta Electronics / EMI
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
15GENW3E-R PDF
Type Description
Series:GE
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:15A
Voltage - IEC:115/250VAC
Current - UL:-
Voltage - UL:-
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Wire Leads
Switch Features:-
Features:Bleed Resistor
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.45mm x 21.90mm
Panel Thickness:0.032" ~ 0.063" (0.81mm ~ 1.60mm)