M22-1920005
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN JUMPER SHORTING GOLD RED
Catalog
Shunts, Jumpers
DataSheet
M22-1920005 PDF
Type Description
Series:M22
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Top
Gender:Female Sockets
Number of Positions or Pins (Grid):2 (1 x 2)
Pitch:0.079" (2.00mm)
Height:0.138" (3.50mm)
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:5.11µin (0.130µm)
Color:Red
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Housing Material:Polyester, Glass Filled
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):2A