BC034-05-A-V-0150-L-C
Description
5POS 1.0MM PITCH HEADER, SIL, SM
DataSheet
BC034-05-A-V-0150-L-C PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Positions:5
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.059" (1.50mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A per Contact