PRPC020SBCN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
DataSheet
PRPC020SBCN-M71RC PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:20
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.098" (2.50mm)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A per Contact