TSHC-123-D-03-145-GTLF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
MALE BEAGLEBONE HEADER 23 POS
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
TSHC-123-D-03-145-GTLF PDF
Type Description
Series:TSHC-1
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:46
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.145" (3.70mm)
Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:0.335" (8.51mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A