DF11-30DP-2DS(24)
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2MM
DataSheet
DF11-30DP-2DS(24) PDF
Type Description
Series:DF11
Package:Tube
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:30
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Detent Lock
Contact Length - Mating:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.197" (5.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2A
Voltage Rating:250V