PC156HC-02-S-070-02-070-T-LF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
TERMINAL STRIP HEADER
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
PC156HC-02-S-070-02-070-T-LF PDF
Type Description
Series:PC156HC
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.156" (3.96mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:0.070" (1.78mm)
Overall Contact Length:0.450" (11.43mm)
Insulation Height:0.125" (3.18mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):7.9A