TMMS-130-01-LM-Q-FS
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 120POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
TMMS-130-01-LM-Q-FS PDF
Type Description
Series:TMMS
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:120
Number of Rows:4
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:0.113" (2.87mm)
Overall Contact Length:0.302" (7.67mm)
Insulation Height:0.299" (7.60mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C