M50-3551742
Description
CONN HEADER VERT 34POS 1.27MM
DataSheet
M50-3551742 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:34
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating:0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:0.107" (2.71mm)
Overall Contact Length:0.351" (8.92mm)
Insulation Height:0.325" (8.25mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features:Keying Slot
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1.75A per Contact