16-675-191T
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR MALE PIN 16POS TIN
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Specialty Pin
DataSheet
16-675-191T PDF
Type Description
Series:675
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Number of Positions:16
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.300" (7.62mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Features:Programmable
Contact Finish:Tin
Contact Finish Thickness:200.0µin (5.08µm)
Color:Black
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HDR DIP POST 54POS GOLD
CONN HDR SOLDER 46POS GOLD
CONN HDR DIP POST 20POS TIN
16-675-191T
16-675-191T
CONN HDR MALE PIN 16POS TIN
BOX PLASTIC BLACK 13"L X 6"W
R1131N091D-TR-FE
R1131N091D-TR-FE
IC REG LINEAR 0.9V 300MA SOT23-5