12F10EGYDSNW2NL
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
CONN RJ45 JACK W/MAG
Catalog
Modular Connectors - Jacks With Magnetics
DataSheet
12F10EGYDSNW2NL PDF
Type Description
Series:12F
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Jack
Number of Ports:1
Number of Rows:1
Applications:10 Base-T, AutoMDIX
Mounting Type:Through Hole
Orientation:90° Angle (Right)
Termination:Solder
Height Above Board:0.545" (13.84mm)
LED Color:Yellow - Green
Number of Cores per Jack:4
Shielding:Shielded
Features:Solder Retention
Tab Direction:Down
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Gold
Operating Temperature:0°C ~ 70°C