HF513-50-01-VE
Manufacturer
Yamaichi Electronics
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE PRESS-RELEASE FFC/FPC
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
HF513-50-01-VE PDF
Type Description
Series:HF513
Package:Bulk
Part Status:Active
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
Number of Positions:50
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:-
Height Above Board:0.116" (2.95mm)
Locking Feature:Flip Lock
Cable End Type:Notched
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features:Solder Retention
Voltage Rating:50V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C