HF601-20-02VE
Manufacturer
Yamaichi Electronics
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE GRADE RIGHT ANGLE MOU
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
HF601-20-02VE PDF
Type Description
Series:HF601
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
Number of Positions:20
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.079" (2.00mm)
Locking Feature:Flip Lock
Cable End Type:Tabbed
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator Material:Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:50V
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C