HF601-30-12VE
Description
AUTOMOTIVE GRADE VERTICAL MOUNT
DataSheet
HF601-30-12VE PDF
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Contacts, Vertical - 2 Sided
Number of Positions:30
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.209" (5.30mm)
Voltage Rating:50V
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C