PC156BSM-02-S-04-T-309-S-LF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
CONN BRD STACK TERMINAL STRIP
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
PC156BSM-02-S-04-T-309-S-LF PDF
Type Description
Series:PC156BSM
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:2
Pitch:0.156" (3.96mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Length - Overall Pin:0.520" (13.208mm)
Length - Post (Mating):0.211" (5.359mm)
Length - Stack Height:0.309" (7.849mm)