10-6513-10T
Description
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD
DataSheet
10-6513-10T PDF
Part Status:Active
Type:DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid):10 (2 x 5)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Termination:Solder
Pitch - Post:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Finish Thickness - Post:200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post:Brass
Housing Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN SOCKET SIP 57POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD