100-PLS10001-12
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
Catalog
Sockets for ICs, Transistors
DataSheet
100-PLS10001-12 PDF
Type Description
Series:PLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:PGA, ZIF (ZIP)
Number of Positions or Pins (Grid):-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Material - Mating:Beryllium Copper
Mounting Type:Through Hole
Features:Closed Frame
Termination:Solder
Pitch - Post:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Finish Thickness - Post:200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post:Beryllium Copper
Housing Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN SOCKET LGA 3647POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD
100-PLS10001-12
100-PLS10001-12
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
2059T-20X24BKT
2059T-20X24BKT
20"X24" ESD HIGH TEMPERATURE MAT
ES-457
ES-457
2 PORT RS232 POE ETHERNET TO SER
A126T11TXCB
A126T11TXCB
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V