10-2513-10T
Description
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD
DataSheet
10-2513-10T PDF
Part Status:Active
Type:DIP, 0.2" (5.08mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid):10 (2 x 5)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Termination:Solder
Pitch - Post:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Finish Thickness - Post:200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post:Brass
Housing Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ED24DT
ED24DT
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD