10-9513-11H
Description
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD
DataSheet
10-9513-11H PDF
Part Status:Active
Type:DIP, 0.9" (22.86mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid):10 (2 x 5)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Termination:Solder
Pitch - Post:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Finish Thickness - Post:10.0µin (0.25µm)
Contact Material - Post:Brass
Housing Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
CONN TRANSIST TO-5 3POS GOLD