LCQT-QFP0.5-40
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
SOCKET ADAPTER MULT PKG TO 40QFP
Catalog
Sockets for ICs, Transistors - Adapters
DataSheet
LCQT-QFP0.5-40 PDF
Type Description
Series:Correct-A-Chip®
Package:Tube
Part Status:Active
Convert From (Adapter End):Multiple Packages
Convert To (Adapter End):QFP
Number of Pins:40
Pitch - Mating:0.020" (0.50mm)
Contact Finish - Mating:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Pitch - Post:0.100" (2.54mm)