96-208M50
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
SOCKET ADAPTER QFP TO 208PGA
Catalog
Sockets for ICs, Transistors - Adapters
DataSheet
96-208M50 PDF
Type Description
Series:Correct-A-Chip® 96-208M50
Package:Bulk
Part Status:Active
Convert From (Adapter End):QFP
Convert To (Adapter End):PGA
Number of Pins:208
Pitch - Mating:0.020" (0.50mm)
Contact Finish - Mating:Tin
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Pitch - Post:0.100" (2.54mm)