DCJ200-05-A-K1-A
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
DC POWER JACK, SMT, HORIZONTAL,
Catalog
Barrel - Power Connectors
DataSheet
DCJ200-05-A-K1-A PDF
Type Description
Series:DCJ200-05
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Jack
Gender:Male
Industry Recognized Mating Diameter:2.05mm ID (0.081"), 5.50mm OD (0.217")
Actual Diameter:0.079" (2.00mm ID), 0.252" (6.40mm OD)
Number of Positions/Contacts:2 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s):Single Switch, Normally Closed
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Solder
Shielding:Unshielded
Features:Board Guide, Solder Retention
Insulation Color:-
Voltage - Rated:20VDC
Current Rating (Amps):5 A