DCJ250-15-A-K1-C
Description
DC HIGH POWER JACK, THRU HOLE, V
DataSheet
DCJ250-15-A-K1-C PDF
Type Description
Series:DCJ250-15
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Gender:Male
Industry Recognized Mating Diameter:2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217")
Actual Diameter:0.098" (2.50mm ID), 0.260" (6.60mm OD)
Number of Positions/Contacts:2 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s):Single Switch, Normally Closed
Mounting Type:Through Hole
Mounting Feature:-
Termination:Solder
Shielding:Shielded
Features:-
Insulation Color:-
Voltage - Rated:20VDC
Current Rating (Amps):7 A
Mating Length/Depth:0.372" (9.45mm)