FGG.2K.310.CLAC65Z
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
DataSheet
FGG.2K.310.CLAC65Z PDF
Type Description
Series:2K
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:310
Color:Silver
Ingress Protection:IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):8A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C